Винаги имаме причина да поговорим за дървените играчки и техните предимства. Най-важните ли? Дървото е естествена природна суровина. Освен ползите за околната среда, дървените играчки имат още доста с какво да се гордеят. Те са трайни, издръжливи, хигиенични и често с впечатляващ естетичен вид, дори и в най-простичката форма. А още по-забележително е, че те са сред най-популярните и обичани първи играчки, стимулиращи въображението и мисълта на децата. Дървените играчки са одухотворените играчки, онези които обичаш да държиш в ръце, защото усещаш, че те имат много за разказване.
Изглежда, че след големия разцвет през 90те години, дървените играчки отново са на мода и по всичко личи, че те не са загубили и частичка от своето очарование. Задачата на съвременните производители е да търсят, откриват, внедряват и управляват идеи и решения за устойчиво развитие на процесите, свързани с производството на дървени играчки. Приоритет номер едно е възобновяемостта на ресурса и неговото увеличаване с цел подобряване на качеството на живот на хората и опазване на планетата и нейната жизнена сила. Накратичко това означава, че за производството на дървени играчки се ползва дървесина от устойчиво управляеми и възобновяеми гори. И това се получава. За всяка произведена играчка, производителите отговарящи на условията за FSC сертификация, засаждат ново дърво.
Сред великите педагози от Жан Жак Русо до Жан Пиаже и Хартмут фон Хентиг, преди всичко Фридрих Фрьобел, който държи на идеята, че физическото усещане, музикално обучение, играта и радостта от нея са източниците за образоването на всяко човешко същество. Самият Фридрих разработва и собствени Spielgaben – преведено буквално „дарове за игра“. Той решава да нарече играчките си „дарове“, защото ги възприема като подарък, който води детето в различните етапи на неговото развитие.
Малко след основаването си немската фабрика „Dusyma“ започва да произвежда даровете за игра и строителните блокчета на Фрьобел. През годините компанията разработва нови серии продукти, базирани на принципите на немския педагог, които допълват неговите „дарове“, като например строителите „Uhl“ и „Орнаменти“, количките на колелца, конструктори с различни форми и размери, както и много образователни игри. „Даровете за игра“ продължават да са изключително популярни и в наши дни.
Ако се замислим какво е новото в момента при дървените играчки, наистина ще видим доста интересни неща за работа, за изграждане и игра. Архитектурните модели се получават доста добре. Един пример за интересна новост е немската компания Haba, която още отдавна твърди, че градивното блокче е началото на всичко и със серията Clever-Up !, тя предлага на пазара нова система от градивни елементи, която има ясни, прости форми. По-високо, по-наклонено и по-смело е принципът на новата система за изграждане с дървени блокчета Clever-Up! 1.0, в която чрез игра се предават прости математически корелации, докато се обучават умения като пространствено мислене, разбиране на статиката и фина моторика. Освен това системата има за цел да стимулира дигиталното мислене.
Немските ентусиасти и почитатели на дървесината не са единствените със страст към градивните елементи. Френската компания Cloze създава игрални комплекти с отворен тип, строителни комплекти и креативни комплекти, изработени от дърво. С играта Basic Box – децата създават дървена конструкция от 100 части в 8 различни форми.
Немската Dusyma предлага намаление на цветове и форми до макс. Принципът е познат: вместо безкрайно разнообразие, първоначалното ограничение задейства синапсиса. 96-те плочки ви позволяват да отидете там, където настроението ви отвежда и да създадете всичко, което ви идва на ум. Педагогическото намерение е ясно. Градивните блокчета имат за цел да насърчават абстракцията и въображението, диференциацията на формите и съчетаването, фината моторика, сръчността и креативността.
Не е изненадващо, че вдъхновеното начало на всички строите лни игри – дървеното кубче присъства в продуктовата линия на всички добре познати, уважавани и доказани производители на дървени играчки. Така е и за чешката компания Woodyland, която по своя бранд Woody предлага изключително дървени играчки, включително и дървени блокчета с различни цветове и в естествен дървесен цвят.
Усети ритъма!
Първата образователна институция в живота на детето е детската стая. Приказката, че не можеш да научиш старо куче на нови номера, може и да не е напълно приложима за сравнение, но има доста истина в тази поговорка. Истина е също и това, че не само гените играят конструктивна роля в нашите човешки прояви - това е и ранната културна среда. Ако случаят не беше такъв, терминът „в неравностойно положение в образованието“, използван за описване на загубени възможности за развитие, би бил безсмислен. Играта като образователен метод не е гаранция за успешен живот или успешна кариера, но тя отваря пространство за новото, непознатото, за логиката и красотата, за безцелното и емоционалното.
Едно от най-безцелните и мимолетни човешки постижения е музиката. Любовта ни към музиката не е изненадваща. Първата ни играчка е нашият глас. Цял куп предимства и ползи от музикалното образование в ранна детска възраст и музикалното развитие могат да бъдат намерени в продуктовите гами на производителите на дървени играчки, и преди всичко при Hape. Тази година компанията представя повече от десет нови инструмента, от Моят първи музикален уолкър и електронното укулеле Learning and Fun до ксилофона Pound and Tap Bench.
Испанската компания Andreu Toys комбинира очарованието и красотата на музиката със света на кубчетата за изграждане като създава своите 10 сензорни музикални кубчета. Децата се научават да различават пет различни тона и да сдвояват съвпадащи звуци. Играта подобрява слуха им и развива фината моторика и координацията между очите и ръцете.
Да налучкаш правилния ритъм е истинско удоволствие! През тази година на пазара на дървените играчки немската компания Baff предложи своя вдъхновяващ кахон, който децата трябва сами да сглобят и украсят. Вдъхновяващ инструмент, който комбинира усилията за решаване на задача, творчество и музика в една перфектна комбинация.
Който играе, знае!
Семейната компания JARDesign, Словения , основана през 2010 г., си е поставила за цел да повиши осведомеността сред децата и младите хора за природата, нейните материали, ограничените ресурси и правилното използване на технологиите с дървените си играчки. Петте версии на плочките Домино Математика имат за цел да научат децата на основите на изчислението и да ги надградят. Учебният материал е отличен с няколко награди за дизайн.
Две нови образователни игри на ERZI също са свързани с тренировката на мозъка. Части от цяло и Геометрични фигури. Тези дидактически игри, изработени от масивна букова дървесина, са предназначени да запознаят децата с делението и фракциите и с основните геометрични принципи.
Дървените играчки и през тази година доказаха, че могат и не спират да вдъхновяват детското въображение. Ние сме сигурни, че ще продължат да го правят!
Използвана информация от: https://www.spielwarenmesse.de/en/
Тази статия все още няма коментари